Přehled důležitých pojmů

ZDRAVOTNÍ MATRACE

S označením „zdravotní matrace“ se lze setkat dnes takřka na každém rohu. Pokud sháníte „ZDRAVOTNÍ“ matraci dávejte pozor na praktiky některých prodejců. Je důležité vědět, že „ZDRAVOTNÍ“ matrace neexistují, jedná se pouze o zavádějící marketingový tah. Ministerstvem zdravotnictví je povolen pouze název ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK, který může používat pouze ten, kdo má KLINICKÉ HODNOCENÍ. Pokud někdo používá uvedené názvy, žádejte o předložení opravňujících dokladů certifikáty, výsledky hodnocení, testy ... . Matrace neléčí je pouze prevencí.

Perforace

Firma PURTEX v roce 2015 v rámci zkvalitnění své výroby a vylepšení produktů PURTEX nechala vyrobit novou technologii, která nám umožňuje perforaci matrací. Matrace díky této technologii získavají mnohem lepší vzdušnost a jádra odváďejí velmi dobře vlhkost.

V současné chvíli jsme jediná firma, která tuto technologii využíva k výrobě matrací v České a Slovenské republice.

Díky perforaci dosahujeme vysoké prodyšnosti jádra matrací a vysokého konfortu lůžka.

Žádná jiná technologie Vám nezajistí takto vysokou prodyšnost.

Pěna Hybrid

Světová novinka Hybrid je jiná než ostatní pěny. Není studená, visco, ani standardní a splňuje všechny požadavky pro moderní matracové pěny.

Životnost:

Je dlouhodobě stabilní. Ani pocení a dlouholeté používání nezmění její vlastnosti. Ztráta výšky pěny je nulová.

Nezničitelnost:

Je stálopevná ve všech směrech, jak při zpracování, tak při používání proti natržení. Tím je prakticky nezničitelná.

Komfort:

Nezaměnitelná pórová struktura zajišťuje měkkost na povrchu a podporující elasticitu uvnitř.

Prodyšnost:

Pěna Hybrid zajistí správné klima pro zdravý spánek. Otevřené póry zabraňují hromadění tepla, vlhkosti.

Žádná jiná pěna bez dodatečné perforace Vám nezaručí prodyšnost!

Xdura a xdura Royal

NOVINKA xdura je jiná než ostatní pěny. Není studená, visco, ani standardní a splňuje všechny požadavky pro moderní matracové pěny.

Životnost:

Je dlouhodobě stabilní. Ani pocení a dlouholeté používání nezmění její vlastnosti. Ztráta výšky pěny je nulová.

Nezničitelnost:

Je stálopevná ve všech směrech, jak při zpracování, tak při používání proti natržení. Tím je prakticky nezničitelná.

Komfort:

Nezaměnitelná pórová struktura zajišťuje měkkost na povrchu a podporující elasticitu uvnitř.

Prodyšnost:

Pěna xdura a xdura Royal zajistí správné klima pro zdravý spánek. Otevřené póry zabraňují hromadění tepla, vlhkosti.

Žádná jiná pěna bez dodatečné perforace Vám nezaručí prodyšnost!

PUR pěna

Proces výroby PUR pěn prošel inovacemi, které zaručují zdravotní nezávadnost materiálu (PUR pěny jsou v současné době díky technologickému postupu kvalitnější než klasický molitan). Mezi výhody polyuretanové pěny patří nižší hmotnost a tedy i snazší manipulace s matrací, pružnost, tvarová stálost a cenová dostupnost.

Nehodí se do vlhčího prostředí, protože oproti jiným materiálům má nižší vzdušnost. Samotné matrace mohou být vyráběny z jedné vrstvy PUR pěny nebo z více vrstev různých druhů pěn a materiálů (tzv. sendvičové matrace). Matrace z PUR pěn jsou vhodné pro všechny druhy roštů. Pokud je matrace z PUR pěny umístěna na pevný podklad, zvyšuje se riziko napadení matrace plísněmi a snižuje se zároveň životnost matrace.

RE PUR

Označení RE PUR znamená, že se jedná o pojenou PUR pěnu, lisovanou pod vvysokým tlakem. RE PUR zajišťují zvýšení tuhosti jádra matrace.

Matrace z PUR pěn jsou vhodné pro všechny druhy roštů. Pokud je matrace z PUR pěny umístěna na pevný podklad, zvyšuje se riziko napadení matrace plísněmi a snižuje se zároveň životnost matrace.

Studená pěna

Studená pěna, nebo také HR pěna, je vyrobena za použití moderní technologie. Vyniká tvarovou stálostí a vysokou elasticitou. Po vypěnění se lisuje a tím se otevřou póry, které umožní vzdušnost.

Matrace ze studené pěny jsou vhodné pro lamelové i laťkové rošty pevné i polohovatelné. Pokud je matrace ze studené pěny umísťována na pevný podklad, je vhodné zvolit co nejvyšší jádro matrace (nejlépe více než 14 cm).

CoolFlex®

Typ studené pěny, kterou používame v našich klinicky hodnocených matracích.

Mezi největší přednosti pěn CoolFlex® patří:

 • vysoká elasticita
 • vynikající dynamické vlastnosti - pružnost a vysoký odpor proti stlačení
 • vysoká tvarová stálost při dlouhodobém užívání
 • výborná prodyšnost (hygiena lůžka) - velmi dobré odvádění tělesné vlhkosti
 • antidekubitní vlastnosti
 • vyšší odolnost proti hoření - splňuje přísné evropské bezpečnostní předpisy.

Matrace při použití studené pěny CoolFlex® jsou vyráběny v široké škále tvrdosti.

Matrace z těchto pěn poskytuje optimální podpěru lidského těla při ležení a vyhoví tak i náročným individuálním požadavkům zákazníků.

CoolFlex® FLEXI

Měkčí typ studené pěny, kterou používame v našich klinicky hodnocených matracích.

Mezi největší přednosti pěn CoolFlex® FLEXI patří:

 • vysoká elasticita
 • vysoká tvarová stálost při dlouhodobém užívání
 • výborná prodyšnost (hygiena lůžka) - velmi dobré odvádění tělesné vlhkosti
 • antidekubitní vlastnosti
 • vyšší odolnost proti hoření - splňuje přísné evropské bezpečnostní předpisy.

Matrace s touto pěnou poskytuje optimální podpěru lidského těla při ležení a vyhoví tak i náročným individuálním požadavkům zákazníků.

ViscoFoam® - paměťová pěna / Líná pěna / Lazy-foam /

Alternativními názvy pro línou pěnu jsou viskoelastická, lazy-foam, paměťová nebo termoreaktivní pěna. Líná pěna má buněčnou strukturu, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě (pěna se při kontaktu s teplem lidského těla přizpůsobuje a tím dochází k rovnoměrnému rozložení váhy). Pomalé vracení do původního stavu nevytváří protitlak a zabraňuje tak proleženinám (dekubitům). Zajímavostí je, že tento materiál byl vynalezen NASA a pro komerční využití byl uvolněn až v roce 2000.

Matrace z tohoto materiálu se hodí pro spaní na boku a v případě úrazů páteře, zvýšenému riziku proleženin, nebo hematomů, naopak nejsou vhodné pro děti (kvůli správnému vývinu). Líná pěna se používá pro vrchní vrstvy matrace (podkladovou vrstvou je nejčastěji studená pěna), působí jako prevence proti proleženinám, hlavně pokud je po celé ploše matrace. Někdy je však využívána jen na nejvíce zatěžované části matrace.

GREENFIRST®

Jedná se o bioaktivní úpravu potahu na bázi přírodních a rostliných esencí z citrónu, levandule a eukalyptu.

Držitelem patentu je firma BREYNER. Greenfirst garantuje likvidaci populace roztočů s účinkem 93% do jednoho týdne a 100% do 6-ti týdnů.

PURTEX je výhradním dodavatelem pro ČR a SR.

Sanitized

Funkce této úpravy pěny poskytuje trvalou a účinnou ochranu proti bakteriím, roztočům a plísním. Pěny Sanitized jsou dermatologicky testované a byly označené jako šetrné vůči pokožce, dále jsou také testované na bezpečnost a nezávadnost. Pěny Sanitized představují řešení pro alergiky.

Kokosová deska

Kokosová vlákna jsou spojena pomocí latexu, což umožňuje současně zvýšit tuhost a zachovat pružnost. Někteří výrobci vkládají kokosovou desku medzi méně kvalitní pěny, aby tím kompenzovali slabší vlastnosti použitých pěn a prodloužili životnost matrace. Pŕi takové matraci si vždy ověřte parametry použité matracové pěny.

Pružiny a taštičkové pružiny

Pružinové a taštičkové matrace jsou tvořeny pružinami. Tyto matrace mají velmi dobrou prodyšnost (z toho plyne i velká odolnost vůči plísním, roztočům a bakteriím) a lze je uložit i na neprodyšnou pevnou desku. Pružinové a taštičkové matrace mají dlouhou životnost. Nelze je zpravidla použít na polohovací rošty (může dojít k jejich deformaci s výjimkou některých taštičkových matrací).

U taštičkové matrace jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků (taštiček) čímž dochází k tlumení hluku. Jádro taštičkové matrace tvoří oproti klasické pružinové matraci více pružinek, které nejsou navzájem propojeny (mohou tak individuálně reagovat na zatížení) a jsou vhodné ke každodennímu spaní. Kvalitní taštičkové matrace mají okolo 1 000 pružinek. Na počet pružin se rozhodně ptejte a dávejte si pozor u zdánlivě "výhodných nabídek", kde je nízká cena vykoupena počtem pružinek.

Vakuovaná matrace

Často používaným názvem je také komprimovaná matrace. Tento název však nijak neudává kvalitu matrace, ale pouze způsob balení. Pokud je matrace dodávána v takovémto balení je nutné ji rozbalit do 60 dnů od data komprimace (shoduje se s datem výroby). Rozbalenou matraci je potom nutné nechat 48 hodin vyrovnat na rovné podložce a nesmí být po tuto dobu zatěžována.

PES - Polyester

Přírodní polyester je znám asi od roku 1830, první syntetický polyester se používal v 1. světové válce jako impregnační materiál. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích. K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří: vysoká odolnost na světle, odolnost vůči povětrnosti a mikroorganizmům, malá navlhavost (rychlé sušení).