logo
Co je to hypersomnie a jak se léčí?

Spánkových poruch můžeme najít vícero typů. Patří k nim také hypersomnie neboli nadměrná spavost. Postihuje asi 5 % populace a projevuje se nadměrným spánkem. Je opakem spánkové poruchy insomnie

Hlavním příznakem je nepřiměřená únava, kterou postižení pociťují i během dne. Hlava a tělo nechtějí spolupracovat, i po 8 hodinách spánku nebo delším, únava nepřechází a nedostavuje se pocit odpočinku. 

4 typy hypersomnie

Hypersomnii dělíme na 4 typy, a to idiopatickou, posttraumatickou, recidivující hypersomnii a narkolepsii. Poslední uvedený typ je nejtěžší formou, kdy se jedná o chronickou neurologickou poruchu, při níž mozek není schopný regulovat cykly spánku a bdění. Nemoc mohou doprovázet i halucinace a jiné nepříjemné potíže. 

Vznik hypersomnie

Není jisté, jak hypersomnie vzniká, ale předpokládá se, že za ni mohou problémy v částech mozku, kde sídlí funkce mající na starost spánek a probouzení. Často jde hypersomnie ruku v ruce s jinou nemocí. Tehdy bývá příčinou právě ona nemoc, jako třeba deprese, rakovina, cukrovka, epilepsie… Způsobovat hypersomnii mohou i léky, drogy nebo alkohol. 

Řešení nadměrné spavosti

Pacienti mohou navštívit spánkovou laboratoř, kde doporučí vhodné řešení. Samozřejmostí by měla být kvalitní matrace, příjemné prostředí v ložnici, ticho, tma, ulehání ve stejnou dobu, vyhýbání se alkoholu, drogám, nepřejídat se – natož tak večer, také před spánkem nedělat náročnou fyzickou činnost. I sledování zpráv nebo filmů, které nás mohou rozrušit, je nevhodné. Důležitý je také pobyt na čerstvém vzduchu. Ideální je poslouchat před usnutím např. mluvené slovo, číst si, spánek nepřemáhat. 

Pokud nemůžete usnout, doporučuje se na půl hodiny opustit prostředí příjemné matrace a postele a dělat uklidňující činnost, např. si číst. Dlouhé ležení a převalování se vám můžete totiž způsobit nervozitu a spánek naopak oddálit. 

Komentovat

* Jméno:
* E-mail: (Nepublikováno)
* Komentář: