logo
6 věcí, které nedělat, když nemůžete usnout

Slyšeli jste pojem „spánková hygiena“? Ať už ano, nebo ne, můžeme si vysvětlit, jak je pro nás důležitá, proč bychom ji měli dodržovat. Právě ona je totiž takovou naší jistotou, stereotypem, rutinou, která působí příznivě na naše tělo večer, když bychom měli jít spát a netrápila nás nespavost. Tak, jako mají rády stereotyp a řád malé děti, i my, dospělí, jsme na tom v podstatě stejně. Proto se také stává, že pokud jedeme např. na dovolenou, porušíme stereotyp a snadno se stane, že nemůžeme usnout.

Dodržujte večer stejná pravidla

Existují pravidla, která při dodržování významně ovlivňují to, zda lehce usínáme, nebo ne. Pojďme si je uvést:

  1. Večer bez těžkého jídla, alkoholu, kávy, zeleného čaje, nikotinu, drog – těžké jídlo zatíží náš trávicí systém, proto se doporučuje jíst naposledy mezi 18:00 až 20:00 hod, podle toho, v kolik chodíte spát. Vyhněte se jakýmkoli povzbudivým látkám, jako jsou čaje s teinem, nebo káva, energetické nápoje, ale také kouření, alkohol, natož tak drogy.
  2. Před spaním nesportujte, nepracujete manuálně – těžká fyzická práce, ale také hodina strávená ve fitku tělo pořádně probere. Možná si řeknete, že pak budete unavení, ovšem skutečnost je taková, že po těžké práci nebo sportu může tělo déle nacházet svůj klid a vy se budete v posteli dlouho převalovat.
  3. Nečtěte a neřešte nic, co vás rozruší nebo nadchne – vyhněte se TV, thrillerům, horrorům, politice, řešení nákladů na domácnost, neřešte starosti s dětmi… Večer svůj mozek nezatěžujte. Naopak uvolněte jej poslechem příjemného mluveného slova, např. povídek, humorných scének, příjemné audio knihy. Anebo můžete číst a příjemně se unavit.
  4. Vyvětrat, zatemnit a spát – v posteli bychom měli trávit čas spánku. Číst si můžeme v křesle nebo kdekoli jinde. Postel má mít mozek spojenou se spánkem. V ložnici vyvětrejte, nepřetápějte, zatemněte.
  5. Nespěte na staré, proležené matraci – v posteli vám musí být maximálně příjemně. S pomocí správně vybrané matrace si zajistěte lůžko, v němž vám činí velké potěšení ležet. Důležité je i příjemné povlečení, přikrývka, pod níž vám není chladno a vedro. Polštář by měl být spíš menší a delší, aby vám podpíral jen hlavu a krk a měli jste jej pod hlavou i v případě, že se otočíte na druhý bok. Skvělý je např. anatomický polštář.
  6. Vždy ve stejnou dobu – i o víkendech a svátcích, kdy nejdete do školy či práce, byste měli chodit spát ve stejnou dobu. Nejlépe ve 22:00 hod. Někomu ale stačí spánku méně, a může jíst spát až ve 23:00 nebo i o půlnoci. Vy sami poznáte, jak jste ráno vyspaní a odpočatí. V každém případě byste čas neměli měnit. 

Naučte vaše tělo spát. Pořiďte si příjemné pyžamo, zaveďte si každodenní rituál, který budete dodržovat a v posteli jen spěte. 

TIP: Jestliže se vám nedaří usnout 20 minut a déle, nečekejte na spánek v posteli. Vstaňte, projděte se, můžete se zkusit napít i doušku vody. Něco si přečtěte, nebo poslouchejte klidné mluvené slovo. Po půlhodině ulehněte a zkuste usnout. To, že budete v posteli 3 hodiny pozorovat strop, vás bude spíše stresovat. Je to zbytečné. Vyplatí se být trpěliví a zavést spánkovou hygienu. Podpořit spánek můžete i bylinkovými čaji nebo doplňky stravy.